Szamba betonowe – zalety takiego rozwiązania

Często zastanawiamy się, jakie zalety ma szambo, popularny zbiornik bezodpływowy na nieczystości, nadal powszechnie stosowany w sytuacji, kiedy dom został zbudowany na terenie nieskanalizowanym. Można powiedzieć, że zależą one przede wszystkim od rodzaju takiej konstrukcji, a zwłaszcza od materiałów, z jakich została wyprodukowana.

W ostatnich latach pojawiło się wiele modeli wytwarzanych z tworzyw sztucznych, ale naprawdę solidne i gwarantujące długie lata eksploatacji są szamba betonowe. Wykonuje się je zazwyczaj z gotowych prefabrykowanych elementów, z najlepszych gatunków betonu lub wyjątkowo wytrzymałego żelbetu. Dostępne są jako zbiorniki jedno lub wielokomorowe, o pojemnościach czy wielkościach pozwalających dokładnie dobrać je do potrzeb domowników oraz ilości miejsca na posesji. Wszystkie szamba betonowe są również pokryte dodatkową warstwą izolacyjną, co gwarantuje ich praktycznie stuprocentową szczelność, nawet podczas użytkowania w ekstremalnych warunkach. Niestety mają również pewne wady, a chyba najważniejszą jest bardzo duży ciężar. Typowe szambo betonowe o pojemności 8 metrów sześciennych może ważyć 4 tony, do czego trzeba doliczyć jeszcze ciężar pokrywy wynoszący aż 2 tony. Stanowi to poważne utrudnienie transportu oraz montażu, ale w większości przypadków zapewniają go producenci wybranego zbiornika. Konieczne będzie jedynie wcześniejsze przygotowanie odpowiedniej wielkości wykopu, a umieszczeniem w nim szamba i podłączeniem go zajmie się ekipa fachowców.

Jednak taka masa jest jednocześnie zaletą, a zbiornik raz osadzony w gruncie nie wymaga odrębnego mocowania do podłoża i nie przesunie się w wyniku agresywnego działania wód gruntowych. Może więc być używany bez problemu także na terenie podmokłym, który wyklucza stosowanie plastikowych odpowiedników.

admin