Czyszczenie i mycie elewacji budynku

Na każdym domu czas powoli odciska swoje piętno i stopniowo traci on dotychczasowy estetyczny wygląd. Dotyczy to nie tylko wnętrz, ale również elewacji zewnętrznej, na której już po kilku latach użytkowania pojawiają się zacieki, a często także pleśń oraz grzyby. Wymaga więc ona co najmniej odświeżenia, ale niekiedy konieczne jest przeprowadzenie jej dokładnego czyszczenia z użyciem chemicznych środków czystości.

Pierwszym zadaniem, które będziemy mieli do wykonania, jest rozpoznanie, z jakim rodzajem zanieczyszczeń mamy do czynienia. Większość budynków jest nieustannie narażona na działanie substancji chemicznych z pobliskich zakładów przemysłowych lub spalin, których w miastach nie da się uniknąć. Do usunięcia zabrudzeń, jakie te czynniki wywołują, konieczne będzie użycie różnych środków, a zupełnie inne będą niezbędne do zanieczyszczeń natury biologicznej. Szczególnie często są one spotykane na elewacjach o nietypowej fakturze powierzchni, takiej jak popularny jeszcze do niedawna „baranek”.

Ze strony czysto technicznej czyszczenie elewacji jest stosunkowo prostym zadaniem. Oczywiście w przypadku domu jednorodzinnego nikt nie będzie stawiał rusztowania i mył ścian gąbką. Lepiej wykorzystać w tym celu myjkę ciśnieniową, której zbiornik napełnia się ciepłą wodą z odpowiednio dobranym detergentem.Trzeba jednak pamiętać, że po zakończeniu mycia trzeba jego resztki dokładnie usunąć z elewacji czystą wodą.

admin